گزارش لیگ دوره ی اول

مرکز نوآوری اینترنت اشیاء با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اولین لیگ اینترنت اشیا ایران را با هدف تمرکززدایی وشناسایی تیم‌های توانمند شهرستانی در حوزه هوشمند سازی و ارائه خدمات مبتنی بر اینترنت اشیاء برگزار کردند.فینال اولین لیگ اینترنت اشیاء روز چهارشنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در بوستان گفتگو برگزار گردید. آیوتیک در اولین دور رقابت میزبان ۳۰ تیم از مناطق شمال، شمال غرب، جنوب، شرق، غرب و مرکز کشور بود. از میان این تیم ها از هر منطقه حداکثر ۳ تیم به مرحله نهایی راه یافتند و در فینال لیگ شرکت کردند.

برگزاری این رویداد طی ۳ ماه در بازه های زمانی مختلف انجام گردید که سرانجام فینال لیگ در تاریخ ۲۵ بهمن ماه با ارایه ۱۰ تیم منتخب مناطق مختلف کشور برگزار شدند و بنا به رای داوران تیم‌های «اسمارت‌وت، دندونک و پاوان» موفق شدند مقام‌های اول تا سوم کشوری را از آن خود کنند. در این رقابت هر تیم ۵ دقیقه فرصت ارایه داشت و داوران هم در مدت ۳ دقیقه به طرح سوالات خود پرداختند.

در مراسم اختتامیه لیگ که با حضور جمعی از مسئولین، فعالان و سرمایه گذاران برگزار شد، مهدی روحانی‌نژاد، مدیر فروم اینترنت اشیاء ایران ضمن ایراد سخنانی درباره این رقابت گفت: در مناطق مختلف کشور تیم‌هایی که در حوزه IoT فعال بودند با یکدیگر به رقابت پرداختند و در پایان ۱۰ تیم منتخب از سراسر ایران گرد هم آمدند و فینال این لیگ را برگزار کردند. وی یادآور شد در نمایشگاه امسال IoTEX با حمایت مرکز نوآوری آیوتیک ۲۰ استارت‌آپ فعال در حوزه اینترنت اشیا حضور داشتند که  پیش بینی می شود در سالهای آتی این تعداد رو به فزونی باشد.

وی در خصوص مشکلات کسب‌وکارهای نوپا در اختتامیه این رویداد گفت: عمده فعالیت استارت‌آپ‌های حوزه اینترنت اشیا، در بخش B2B و B2G است و به همین دلیل لازم است دولت حمایت ویژه‌ای از این حوزه داشته باشد. وقتی اسنپ و تپسی به‌راحتی بسته می‌شوند، دور از ذهن نیست که مانع فعالیت استارت‌آپ‌های IoT شوند که اقدام به جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات می‌کنند. ما به دنبال فرهنگ‌سازی در حوزه اینترنت هستیم، فیلتر کردن این کسب‌وکارها اعتماد عمومی را از بین خواهد برد.

روحانی‌نژاد همچنین در خصوص مشکلات فرهنگی موجود در این حوزه صحبت کرد و گفت: سرمایه‌گذاران خطرپذیر دانش خوبی نسبت به حوزه اینترنت اشیا ندارند، از دولت انتظار داریم در این مساله ورود کند و این مجموعه‌ها را با حوزهIoT بیشتر آشنا کند.

نصرالله جهانگرد، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در مراسم اختتامیه این رویداد در خصوص ضرورت توجه به تحولات فناوری صحبت کردند. جهانگرد گفت: جهان انسانی در آستانه یک دگرگونی گسترده است. امروزه حجم دانلود کاربران بسیار بیشتر از آپلود آن‌ها است اما این هرم ترافیکی با ورود اینترنت اشیا تغییر خواهد کرد و شاهد حجم بسیار زیادی از اطلاعات خواهیم بود که از طریق این دستگاه‌های هوشمند در محیط ابری انتشار پیدا خواهند کرد و این تغییر و تحولات فرصت‌ها و تهدیدهایی را به همراه خواهد داشت که لازم است به آن توجه کنیم.

جهانگرد در خصوص حمایت از تولیدات بومی گفت: باید نگاه دولت نسبت به پیمانکاران تغییر کند. نقش دولت در حوزه تکنولوژی تسهیل‌گری است و دولت این آمادگی را دارد که برای توسعه این بخش‌ها با بخش خصوصی همکاری کند. نقشه راه اینترنت اشیا در دولت تدوین‌شده است اما برای بهبود آن نیاز به همفکری با فعالان این حوزه داریم. قوانینی که برای این حوزه تدوین می‌شوند باید در راستای مقررات زدایی باشد در غیر این صورت وضع قوانینی که موجب فیلتر شود، بی‌فایده خواهد بود.

جهانگرد همچنین در خصوص وضعیت فناوری در کشور گفت: ایران در حوزه تکنولوژی نسبت به اروپا ۵ سال و نسبت به آمریکا ۱۰سال عقب است باید تلاش خودمان را در این حوزه بیشتر کرده و برای حفظ امنیت ملی، سرویس‌های بومی را پیاده‌سازی کنیم.

 

فینال اولین لیگ اینترنت اشیاء کشور با حضور ۱۰ استارت‌آپ برتر ایران همزمان با اختتامیه سومین کنفرانس و نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیاء ایران برگزار شد.

برگزیدگان:

  • اسمارت‌وت، مدیریت هوشمند دام تلاش دارد اینترنت اشیا را وارد حوزه دامداری کند و با استفاده از سنسورهایی که در فاز اول روی گاو‌ها نصب می‌شود، تلاش دارند اطلاعات مربوط به حیوان را دریافت و شرایط بهینه را برای رشد، افزایش شیردهی و افزایش بهره‌وری ایجاد کنند.
  • دندونکاستارت‌آپ منتخب دیگر این رویداد بود که تلاش می‌کند کودکان را به مسواک زدن ترغیب کرده و به آن‌ها نحوه صحیح مسواک زدن را آموزش دهد.
  • پاوان هم که مقام سوم این رویداد را از آن خود کرد، ایده تولید کلاه ایمنی هوشمندی را دارند که با ۲۵ ویژگی قادر است تمام مشکلات کلاه‌های ایمنی موجود در بازار را حل کند.

در پایان به تیم‌های اول تا سوم این رویداد به ترتیب ۳، ۵ و ۷ میلیون تومان جایزه نقدی اهدا شد.

جهت ثبت‌نام کلیک کنید